First Round 2013

    DaCosta Cup 2013

    The DaCosta Cups is contested by schools from the Rural Area (comprising all other 11 parishes including a few from Saint Catherine, e.g. Dinthill Technical and Charlemont). The Competition began in 1950 with Munro College capturing the first ever title.

    Zone A

    Rank Teams Pts GP W L D GF GA GD WPCT
    1 Green Pond 21 8 7 1 0 23 8 15 0.875
    2 St. James 18 8 6 2 0 23 7 16 0.750
    3 Cornwall College 15 8 5 3 0 19 6 13 0.625
    4 Maldon 6 8 2 6 0 9 25 -16 0.250
    5 Anchovy 0 8 0 8 0 2 30 -28 0.000

    Zone B

    Rank Teams Pts GP W L D GF GA GD WPCT
    1 Rusea's 18 8 5 0 3 19 5 14 0.812
    2 Green Island 17 8 5 1 2 18 4 14 0.750
    3 Frome 16 8 5 2 1 18 7 11 0.688
    4 Cambridge 4 8 1 6 1 8 28 -20 0.188
    5 Irwin 1 8 0 7 1 2 21 -19 0.062

    Zone C

    Rank Teams Pts GP W L D GF GA GD WPCT
    1 William Knibb 16 8 5 2 1 16 7 9 0.688
    2 Muschett 16 8 5 2 1 11 6 5 0.688
    3 Spot Valley 13 8 3 1 4 11 4 7 0.625
    4 Herbert Morrison 10 8 3 4 1 7 8 -1 0.438
    5 Holland 1 8 0 7 1 1 21 -20 0.062

    Zone D

    Rank Teams Pts GP W L D GF GA GD WPCT
    1 Godfrey Stewart 17 8 5 1 2 17 6 11 0.750
    2 Grange Hill 17 8 5 1 2 13 6 7 0.750
    3 Black River 9 8 2 3 3 8 9 -1 0.438
    4 Mannings 8 7 2 3 2 13 6 7 0.429
    5 Knockalva 1 7 0 6 1 1 25 -24 0.071

    Zone E

    Rank Teams Pts GP W L D GF GA GD WPCT
    1 STETHS 26 10 8 0 2 49 4 45 0.900
    2 Munro College 26 10 8 0 2 31 3 28 0.900
    3 Maggotty 12 10 3 4 3 10 22 -12 0.450
    4 Lacovia 11 10 3 5 2 12 17 -5 0.400
    5 Newell 7 10 2 7 1 8 26 -18 0.250
    6 Balaclava 2 10 0 8 2 1 39 -38 0.100

    Zone F

    Rank Teams Pts GP W L D GF GA GD WPCT
    1 Manchester 26 10 8 0 2 17 1 16 0.900
    2 B.B. Coke 15 10 4 3 3 10 4 6 0.550
    3 Bellefield 14 10 4 4 2 10 8 2 0.500
    4 Mile Gully 13 10 3 3 4 8 9 -1 0.500
    5 Cross Keys 9 10 2 5 3 7 14 -7 0.350
    6 DeCarteret College 5 10 1 7 2 5 21 -16 0.200

    Zone G

    Rank Teams Pts GP W L D GF GA GD WPCT
    1 Christiana 19 8 6 1 1 15 5 10 0.812
    2 Spalding 15 8 4 1 3 20 9 11 0.688
    3 Holmwood 14 8 4 2 2 16 7 9 0.625
    4 Knox College 5 8 1 5 2 5 22 -17 0.250
    5 Alston 2 8 0 6 2 6 19 -13 0.125

    Zone H

    Rank Teams Pts GP W L D GF GA GD WPCT
    1 Clarendon College 15 8 5 3 0 17 9 8 0.625
    2 Lennon 14 8 4 2 2 11 5 6 0.625
    3 Edwin Allen 14 8 4 2 2 11 6 5 0.625
    4 Thompson Town 10 8 3 4 1 9 9 0 0.438
    5 Claude McKay 4 8 1 6 1 5 24 -19 0.188

    Zone I

    Rank Teams Pts GP W L D GF GA GD WPCT
    1 Marcus Garvey 28 10 9 0 1 27 5 22 0.950
    2 Cedric Titus 24 10 8 2 0 29 2 27 0.800
    3 Browns Town 11 10 3 5 2 10 17 -7 0.400
    4 York Castle 11 10 3 5 2 9 24 -15 0.400
    5 Ocho Rios 7 10 2 7 1 10 21 -11 0.250
    6 Steer Town 5 10 1 7 2 8 24 -16 0.200

    Zone J

    Rank Teams Pts GP W L D GF GA GD WPCT
    1 St. Mary Tech 24 10 7 0 3 25 7 18 0.850
    2 Brimmervale 18 10 5 2 3 21 5 16 0.650
    3 St. Mary High 16 10 4 2 4 12 6 6 0.600
    4 Oracabessa 16 10 4 2 4 16 14 2 0.600
    5 Islington 6 10 2 8 0 6 28 -22 0.200
    6 Iona High 2 10 0 8 2 3 23 -20 0.100

    Zone K

    Rank Teams Pts GP W L D GF GA GD WPCT
    1 Dinthill 19 8 6 1 1 9 1 8 0.812
    2 Enid Bennett 12 8 3 2 3 6 6 0 0.562
    3 Ewarton 11 8 3 3 2 9 6 3 0.500
    4 Tacky 9 8 2 3 3 6 7 -1 0.438
    5 Charlemont 3 8 0 5 3 3 13 -10 0.188

    Zone L

    Rank Teams Pts GP W L D GF GA GD WPCT
    1 Port Antonio 20 8 6 0 2 16 3 13 0.875
    2 Happy Grove 15 8 5 3 0 18 10 8 0.625
    3 Titchfield 12 8 4 4 0 12 10 2 0.500
    4 Annotto Bay 7 8 2 5 1 9 19 -10 0.312
    5 Fair Prospect 4 8 1 6 1 5 18 -13 0.188

    Zone M

    Rank Teams Pts GP W L D GF GA GD WPCT
    1 Glenmuir 13 6 4 1 1 10 2 8 0.750
    2 Garvey Maceo 11 6 3 1 2 10 2 8 0.667
    3 Denbigh 7 6 2 3 1 3 10 -7 0.417
    4 Bustamante 3 6 1 5 0 5 14 -9 0.167

    Zone N

    Rank Teams Pts GP W L D GF GA GD WPCT
    1 Kemps Hill 17 8 5 1 2 13 4 9 0.750
    2 Vere Tech 14 8 4 2 2 11 5 6 0.625
    3 Central 12 8 3 2 3 12 4 8 0.562
    4 Old Harbour 6 8 1 4 3 4 13 -9 0.312
    5 Foga Road 5 8 1 5 2 2 16 -14 0.250

    Zone O

    Rank Teams Pts GP W L D GF GA GD WPCT
    1 Paul Bogle 22 10 7 2 1 30 7 23 0.750
    2 St. Thomas Tech 21 10 6 1 3 15 7 8 0.750
    3 Morant Bay 16 10 4 2 4 12 10 2 0.600
    4 Seaforth 13 10 4 5 1 12 13 -1 0.450
    5 Yallahs 10 10 2 4 4 8 12 -4 0.400
    6 Robert Lightbourne 1 10 0 9 1 8 36 -28 0.050

    To view full Regular Season Schedule click on schedule.

    DaCosta Cup Trophy
    DaCOSTA CUP
    INTERZONE ROUND

    32 TEAMS, 8 GROUPS

     POOL I     ZONES A-B-C-D-I-J-K-L    POOL II   ZONES E-F-G-H-M-N-0
    Zone 1:
    Green Pond (A1)
    Green Island (B2)
    William Knibb (C1)
    Grange Hill (D2)
     

    Zone 5:
    Happy Grove (L2)
    Marcus Garvey (I1)
    Brimmervale (J2)
    Holmwood (Best 3rd)

    Zone 2:
    St. James High (A2)
    Ruseas (B1)
    Muschett (C2)
    Godfrey Stewart (D1)
     

    Zone 6:
    Cedric Titus (I2)
    St. Mary Tech (J1)
    Bog Walk (K2)
    Port Antonio (L1)

    Zone 3:
    STETHS (E1)
    B.B. Coke (F2)
    Christiana (G1)
    Lennon (H2)
     

    Zone 7:
    Glenmuir (M1)
    Vere (N2)
    Paul Bogle (O1)
    Frome (Best 3rd)

    Zone 4:
    Munro College (E2)
    Manchester (F1)
    Spalding (G2)
    Clarendon College (H1)
     

    Zone 8:
    Dinthill (K1)
    Garvey Maceo (M2)
    Kemps Hill (N1)
    St. Thomas Tech (O2)

         
         
     Wed. Oct 30
    C1    vs.     A1
    D2    vs.    B2
    A2    vs.    C2
    D1    vs.    B1
    H2    vs.    F2
    G1    vs.    E1
    H1    vs.    F1
    E2    vs.    G2
    Best 3rd vs.    L2
    I1    vs.    J2
    K2    vs.    I2
    L1    vs.    J1
    Best 3rd vs.    N2
    O1    vs.     M1
    M2    vs.    O2
    N1    vs.    K1
    Sat. Nov. 02
    A1    vs.    D2
    B2    vs.    C1
    B1    vs.    A2
    C2.    vs.    D1
    E1    vs.    H2
    F2    vs.    G1
    F1    vs.    E2
    G2    vs.    H1
    J2    vs.    Best 3rd
    L2    vs.    I1
    J1    vs.    K2
    I2    vs.    L1   
    M1    vs.    Best 3rd
    N2    vs.    O1
    K1    vs.    M2
    O2    vs.    N1
    Wed. Nov. 06
    A1    vs.    B2
    C1    vs.    D2
    B1    vs.    C2
    D1    vs.    A2
    E1    vs.    F2
    G1    vs.    H2
    F1    vs.    G2
    H1    vs.    E2
    I1    vs.    Best 3rd
    L2    vs.    J2
    J1    vs.    I2
    L1    vs.    K2
    M1    vs.    N2
    O1    vs.    Best 3rd
    K1    vs.    O2
    N1    vs.    M2
      QUARTER FINALS  
    ZONE A
    Winner 1 - Green Island
    Winner 3 - STETHS
    Winner 5 - Marcus Garvey
    Winner 7 - Frome

      

     

     ZONE B
    Winner 2 - Muschett
    Winner 4 - Manchester
    Winner 6 - Port Antonio
    Winner 8 - Garvey Maceo

    Zone A

    Sat. Nov. 9
    Green Island vs. Frome
    STETHS vs. Marcus Garvey

    Wed. Nov. 13
    Frome vs. STETHS
    Marcus Garvey vs. Green Island

    Sat. Nov. 16
    Frome vs. Marcus Garvey
    STETHS vs. Green Island

      Zone B

    Sat. Nov. 9
    Muschett vs. Manchester
    Garvey Maceo vs. Port Antonio

    Wed. Nov. 13
    Port Antonio vs. Muschett
    Manchester vs. Garvey Maceo

    Sat. Nov. 16
    Muschett  vs. Garvey Maceo
    Manchester vs. Port Antonio

      SEMI-FINALS
    Fri Nov 22/
    Sat. Nov. 23
     
    MATCH 1
    MATCH 2
    Winner Zone A STETHS
    Winner Zone B Garvey Maceo
    vs. Runner Up Zone B Port Antonio
    vs. Runner Up Zone A Frome
      FINALS
    Sat. Nov. 30
     
    Winner Match 1 vs. Winner Match 2

    Oliver Shield

    Wednesday, December 04
    Rural Champions vs. Urban Champions – (Rural Leg)


    Saturday, December 07
    Urban Champions vs. Rural Champions – (Urban Leg)

    Legend

    STANDING LEGEND:

    PTS: Points, GP: Games Played, W: Wins, L: Losses, D: Draws, GF: Goals For, GA: Goals Against, GD: Goal Difference, WP: Winning Percentage

    Latest DaCosta Cup News

    Clarendon College prevailed in DCup

    Clarendon College 2018 DaCosta Cup Champions
    Clarendon College completed a perfect season to capture the ISSA/Wata DaCosta Cup title, beating Cornwall College 2-1…

    Ben Francis Final blown off

    Charlemont led 2-0 in the encounter
    The final of the ISSA/Wata Ben Francis KO was called off at halftime on Friday as heavy rains left the Juici Field turf…

    Clarendon and Cornwall to battle for DCup title

    Clarendon College vs Dinthill
    Clarendon College and Cornwall College will battle each other for the ISSA/Wata DaCosta Cup title final for the first…

    Former Ben Francis Champions knocked out

    St. James vs Petersfield action
    Two former champions Glenmuir High and St James High knocked out of the ISSA Ben Francis Knock-out in Wednesday's first…

    KC bounced by STETHS in Champions Cup

    New champions will be crowned for a fifth straight year after Kingston College's reign as ISSA Champions Cup all-island…

    DCup teams ready for ISSA Champions Cup

    Despite placing second in their ISSA/Wata DaCosta Cup quarterfinal groups and missing out on a trip to the semi-finals-…

    DaCosta Cup Semi-Finals set

    Favorites Clarendon College and Dinthill Technical will meet in the semi-finals of the ISSA/Wata DaCosta Cup for the…

    Ben Francis Knock Out Match-ups

    Three former champions Glenmuir High, Lennon High and St James High, are in the quarterfinals after the ISSA/Wata Ben…

    Clarendon College only perfect team left in DaCosta Cup

    Clarendon College is the only perfect team left in the ISSA/Wata football competition after beating Manchester High 4-0…

    Mile Gully takes lead

    Mile Gully High have taken over the lead in Group 1 of the ISSA/Wata DaCosta Cup quarterfinals after beating Maggotty…

    Dcup Qtr finals gets off in high gear with 18 goals

    Cornwall College game action between Charlemont - Photo Credit McNamee Photography
    Title favourites Clarendon College scored five goals for the third straight game overwhelming Old Harbour High as the…

    New DaCosta Cup Champions to be crowned

    A new champion will be crowned in the ISSA/Wata daCosta Cup football competition this year after Rusea's High was…

    Dinthill lead with big win

    Cornwall College vs Titchfield at Jarrett Park
    Former champions Dinthill Technical, Cornwall College and St Elizabeth Technical all made safe progress to the…

    Three go thru on away goals

    Cornwall College vs Titchfield at Jarrett Park
    A day after Glenmuir High created history by becoming the first school to advance on away goals, three more teams…

    Two over turn losses

    Former champions Frome Technical and Charlemont High overturned first-leg losses to book spots in the quarterfinals of…

    History for Glenmuir

    Glenmuir High created local high school football history on Friday after they became the first high school team to…

    Mile Gully gets jump on Rusea's

    For the second year running Rusea's High will have to dig themselves out of a hole after losing the first leg of the…

    Big win for Clarendon

    Dinthill Technical and Clarendon College, both semi-finalists last season, scored big wins on Wednesday as the second…

    Dcup second round decided

    St James, Maggotty, Spalding, Browns Town, Oracabessa, St Mary Technical, Titchfield, Glenmuir High, Vere Technical,…

    Christiana 20th team to advance

    Christiana High is the 20th school to qualify for the second round of the ISSA/Wata daCosta Cup football competition…

    Four more enter second round

    Former champions Clarendon College and Frome Technical led four more teams into the second round of the ISSA/Wata…
    Fast Results